BAS PLUS (Radar destekli fren asistanı.) önde giden araçları denetler ve sürücü fren pedalına bastığında, fren gücünü, gerektiğinde tam frenlemeye kadar otomatik olarak optimize eder. Fren asistanı BAS PLUS, isteğe bağlı olarak temin edilebilen DISTRONIC PLUS’ın bir parçasıdır ve bir arkadan çarpma kazasını engellemeye veya en azından çarpma hızını azaltmaya yardımcı olabilir.


[ad#haberci-orta]

bas-breake assist system nedir- tekvites.com

Araç çevresini gözetleyen ve olası tehlikeleri anında algılayan sensörler, isteğe bağlı donanım olan DISTRONIC PLUS ile bağlantılı olarak temin edilebilen fren asistanı BAS PLUS’ın en önemli parçalarıdır.

Fren asistanı PLUS için iki radar sistemi mevcuttur. Radyatör ızgarasının altında bir uzak alan radarı – 18°’lik bir açı ve 200 m’lik (2009 model yılı itibarıyla, daha eski modellerde 150 m) mesafe ile aracın önündeki üç şeritten daha geniş bir alanı tarar. Aynı şekilde 2009 modeli itibarıyla radyatör ızgarasındaki bu yeni sensör, ilave olarak 60°’lik bir açılma açısı ve yaklaşık 60 m’lik bir mesafede ile orta alanı algılar. Ayrıca, 80°’lik bir açıya ve 30 m’lik bir mesafeye sahip, görünmeyecek şekilde ön tampona monte edilmiş iki çok geniş açılı yakın alan radar sensörü de kullanılmaktadır.
Tıpkı hava yastığında, kemer gerdiricisinde, ESP®’de ve diğer öncü emniyet sistemlerinde olduğu gibi fren asistanı BAS PLUS’ın geliştirilmesinde de

bas-breake assist system nedir- tekvites.com

gerçek kaza ön planda tutulmuştur.Başka bir ifadeyle: Ağır arkadan çarpma kazalarının

yüksek sayısı. Modern radar teknolojilerinedayanan Mercedes-Benz yardımcı sistemleri DISTRONIC PLUS ve fren asistanı BAS PLUS, öneki araca olan mesafe yetersiz olduğunda sürücüleri uyarır ve acil frenlemelerde destek sağlar. Böylece, bu tür kazalarınönlenmesine katkıda bulunurlar. Mercedes-Benz’in kaza araştırmaları ile ilgili temsili veriler doğrultusundagerçekleştirdiği bir analiz bunu kanıtlamıştır. Sadece Almanya’da, bu teknolojinin yardımıyla tüm arkadan çarpmaların beşte biri önlenebilir. Oto yollarda ise

kaza oranı yaklaşık %36 oranında düşürülebilir.

Geliştirmeciler, arkadan gelen sürücüleri de düşündü. BAS PLUS ile gerçekleştirilen bir acil frenlemede hızlı şekilde yanıp sönen adaptif fren lambaları, bu görsel sinyal ile arkadan gelen sürücüleri uyarır ve böylece durma mesafelerinin kısalmasını sağlayabilir.

Brake Assist System (BAS) Video

Tırlarda Brake Assist System Video

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.