Active Body Control “ABC” nedir ?,ne işe yarar ? ABC; kalkışlardaki, virajlardaki veya fren yaparken oluşan karoseri salınım ve eğilme hareketlerini sönümler ve yan rüzgar olduğunda aracı stabil tutar.

[ad#haberci-orta]

AIRMATIC’te olduğu gibi, ABC’de de aynı fonksiyonlara sahip bir çepeçevre seviye ayarı bulunmaktadır. Dalıcı pistonları olan dört bilgisayar kumandalı yay ünitesi, eğilme, savrulma ve dikey hareketleri hemen hemen tamamen ortadan kaldırabilir.

Bir mikro işlemci, ilgili sürüş durumunu algılamak için çapraz, yatay ve  dikey hızlanma sensörlerinin sinyallerini ve her bir süspansiyon  ünitesinin basınç sensör verilerini değerlendirir. Gövdenin seviye  durumunu, ön ve arka aksın dingil çatalında bulunan seviye sensörleri  belirler. Hesaplanan kumanda sinyalleri daha sonra servo hidrolik  valfler üzerinden yağ akım hacimlerine dönüştürülür ve bunların  yardımıyla dalıcı pistonların ayarları değiştirilir. Motor tarafındaki  basınç dağılımı, servo hidrolik valflara 200 bara kadar olan bir hidrolik  basınç sağlar. Active Body Control ABC, sürekli olarak mevcut olan  sistem basıncından ve kullanılan basınç depolarından saliseler içinde bir karoseri hareketine tepki verebilir. Valf bloklarında bulunan kapatma silindirleri, aracın durduğu durumlarda alçalmasını önler. Etkili bir soğutma ve yağ depolama konsepti, sistemin hidrolik yapısını tamamlar. Kısacası araca yan yönden gelen rüzgarlarda, bozuk zeminde oluşan titreşim azarltarak sürüş konforunu arttırırken savrulmayı en aza indirerek güvenliğede katkı sağlar.

Active Body Control ABC nedir? – Video

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.