Bulunduğu yerlerde trafik kurallarına uymayan sürücülere büyük caydırıcılık sağlayan EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) şimdide mobil olarak istanbul ve Kocaeli’nde görülmeye başlandı.

[ad#haberci-orta]

 İsbak tarafından geliştirilen sistem ile ara sokaklarda bile trafik kurallarını ihlal edenleri tespit edebilen sistem, sadece hız limiti kontrolü yapmıyor. Kameranın açısındaki her plakayı tarayan sistem çalıntı araçları’ da otomatik olarak tespit edebiliyor. Bunun yanı sıra hatalı park edenlerede ceza uygulayabilen sistem. trafik kurallarını ihlal eden bir aracın plakası gözükmeyen bir açıda ise bir memur tarafından kullanılan gözlük ile yerinde fotoğraflanıyor. Bu Fotoğraf ise araca kablosuz olarak aktarılabiliyor.

İsbak tarafından yapılan açıklamada laboratuarlarında binek araçların birçok sistemle donatılmasıyla geliştirilen Akıllı Mobil EDS’ler birçok trafik ihlalini tespit edecek ve otomatik olarak plakaya cezai işlem başlatacak. Proje ile şoförlerin sürücü- lerin davranışlarını değiştirebileceklerini ve trafik kurallarına uymasının sağlanabileceğini belirten Muhammed Alyürük, 2007 yılında EDS’yi (Elektronik Denetleme Sistemi) Türk sürücü kültürü ve davranışlarını değiştirmek adına geliştirdiklerini ve sistemi geliştirirken amaçlarının sürücüyü cezalandırmak değil, sürücü üzerindeki davranış değişikliklerini ortaya çıkarmak olduğunu ifade etti. Normal şerit gibi kullanılan emniyet şeridinin EDS’nin yaygınlaşmasının ardından gerçek işlevine döndüğünü hatırlatan Alyürük; “Fakat Türk sürücülerinin şöyle bir özelliği var; sabit istasyon modeli bir sistem uygulandığında çok çabuk bir şekilde mevkisini öğreniyor ve davranışlarını ona göre değiştiriyor. Kısacası, EDS’nin etkin olduğu yerde kural ihlali yapmazken diğer bölgelerde ihlal yapabiliyor. Bu duruma ilk önlem olarak koridor hız sistemini devreye soksak da, Akıllı Mobil EDS teknolojisi ile daha etkin çözümler sunmayı düşünüyoruz. Amacımız, EDS’ye ihtiyaç duyulan ve denetlemelerin yapılmadığı yerlerde EDS teknolojisini mobil olarak uygulayacak bir araç geliştirmek ve sürücü davranışlarını etkilemek” olarak belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.