MINI’nin tasarımcısının izmirli olduğunu biliyormuydunuz ?
kulağa hoş gelsede bir çok insan ihtimal dahi veremiyor. Bu kişi Yunan asıllı Alexander Arnold Costantine Issigonis (kısaca Alex) (18 Kasım 1906 izmir doğumlu )

[ad#haberci-orta]

İkinci Dünya savaşının çıkması bile birlikte 1922 yılında kurtuluş savaşı zamanında eğitim görmek için İngiltere’ye göç ediyor. Makine mühendisliği bölümünü bitiren Alex ilk olarak 1936 yılında Morris Motors fabrikasına amorsitor tasarımcısı olarak işe başlar.  Orada, 1948’den 1971’e değin üretilen Morris Minor modeli üzerinde çalışır. O dönemde  Morris Minor otomobili kullanımı rakiplerine göre daha kolay, köşeleri daha rahat dönebilen bir araç olarak çok tutulmuştu ve bir milyondan fazla sattı.

Daha sonra farklı bir işte çalışan Alex, British motor firmasına girerek mesleğine geri döndü. Volkswagen in Kaplumbağ modeline rakip olarak. Kutu gibi derli toplu, fiyatı ucuz ve az akaryakıt harcaması ile öne çıkan bir model tasarladı. İşte o model mini idi.

Üç metre kadar boyu olan bu araç, dört yolcuyu aynı anda rahatlıkla taşıyabilmesi bu araç için bir özellikti. Tasarımcı ölene kadar yaklaşık 5 milyon adet sattı. İngiltere tarafından 1969 yılında Sir ünvanı verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.